Network Marketing Sektöründe Para Yönetimi

Network Marketing Sektöründe Para Yönetimi

Category : Genel

Network marketing sektöründe kazanmanın en önemli yollarından biri, gelir gider dengemizi her zaman kontrol etmektir. Para yönetimini, tasarrufu bilmeyen kişi asla zengin olamaz. Para kazanırken çok fazla mesai harcıyoruz paramızı yönetmek için ise neredeyse hiç kafa patlatmıyoruz. Network marketing işimizi büyütürken para yönetimi konusunda bazı önemli maddelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Az gelir elde edip fazla harcamak !!!

Network marketing sektörü ile ilk kez tanıştığımızda ya da yeni bir iş ile tanışıp başka bir firmaya geçtiğimizde şu yanılgıya çok düşüyoruz eğitimlerde herkese gösterilen lüks bir yaşam ile dilediğimiz kadar gezmek ve farklı yerleri görmek istiyoruz ya da herhangi bir yerde sunum yaparken deli gibi yiyip içiyoruz bir de bakıyoruz ki ay sonunda kredi kartları dolmuş taşmış. Bir süre sonra bir de bakıyoruz ki ipin ucunu kaçırmışız. İsteklerimiz sonsuz fakat kazanma konusunda da bir o kadar istekli olmamız ve disiplinli bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Bir süre çok çalışıp gereğini yaparak sonrasında ise dilediğimiz kadar harcayabiliriz. Pek çok kişi network marketing işinden bu en önemli maddeye dikkat etmediği için işten soğuyor.

Hedef koymak !!!

Kullandığınız ürünler konusunda nasıl ki kilo vermek, sağlıklı beslenmek ya da etkili başka sonuçlar elde etme gibi hedefleriniz varsa aynı şekilde birikim yapıp bir şeyleri alma konusunda da hedefler koymalısınız. Bu hayalinizdeki bir arabayı almak olabilir ya da daha uzun vadeli bir plan ev almak olabilir. Mutlaka bu konu da bir birikim hedefi belirleyin ve şimdiden biriktirmeye başlayın.

Bütçenizi belirlemek !!!

Hedefinize ulaşabilmek için bütçenizi yapın. Her hafta bütçeniz için belirli bir zaman ayırın. Bütçe için ayırdığınız zaman diliminde o hafta prim olarak ne kazanmışsınız veya ürün satışlarından ne kadar gelir etmişseniz yazın ve toplayın. Diğer taraftan da o hafta yapılan harcamalarınızı yani giderlerinizi yazın ve bunları eksiksiz yapmaya çalışın. Bir harcama ajandası yapın. Benim bu konuda bir tavsiyem var yaklaşık 3 yıldır kullandığım “Paranı Yönet“adlı uygulamayı telefonuma indirdim gelir gider dengemi bu program sayesinde sürekli kontrol ediyorum. Ne kadar açık vermişsiniz ne kadar birikim yapmışsınız bu program sayesinde rahatlıkla görebilirsiniz.

Borçlarınızdan Kurtulmanın Planını Yapın !!!

Öncelikle borç listesi yapın. Kredi kartı, banka kredisi, birilerinden borç aldıysanız yazın. Rakamı yüksek olandan değil faizi yüksek olandan ödemeye başlayın. Rakamların büyüklüğü önemli değil iyi bir planla borçlarımızı kapatmaya odaklanırsak kısa vadede bile nelerin değiştiğini göreceksiniz bu konuda panik yapmadan yol alın. Unutmayın! Hiçbir para sorunu çözümsüz değildir.

Harcamadan önce düşün !!! Kuralına sadık kalın !

Harcamalarınızın istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğunu kendinize sorun. Kendinize bir liste yapın. Liste dışında bir şey mi beğendiniz? Elinizde birkaç tane varken sırf bir eğitimde şık olurum diye 500 TL civarında takım elbise gördünüz mesela. Hemen kendinize dönüp sorun, sana gerçekten ihtiyacım var mı yoksa anlık bir heves misin? Ardından dönüp telefonunuzdaki uygulamadan sorun bütçemde senin için ayırabileceğim yer var mı senin için borçlanmaya değer mi diye?

En kötü anınızı düşünerek Birikim yapın!!!

“Network marketing işinizden primizi alır almaz telefonu gelir olarak girin. Giderler kısmındaki kira, taksit, fatura gibi şeyleri yazdıktan sonra size ne kadar kalıyor, birikim yapabiliyor musunuz anlık durumunuzu sürekli takip edin eğer size bir şey kalmıyorsa o ay daha fazla kişiye sunum yapmanız gerektiğini, daha fazla çalışmanız gerektiğini unutmayın. Network marketing işinizi ek iş olarak yapıyorsanız örneğin ayda 1500-2000 TL iyi bir para iken full time yapıp ayda 2000 TL bile kazanmıyorsanız o zaman dönüp kendinize sorun ben bu işi neden yapıyorum diye?Çünkü sizin asgari ücretli sıradan bir kişiden farkınız kalmaz, network marketing sektörü gerçekten hedefi olan insanlara sıradışı gelirler etmeyi sağlar. 3000 TL ile yaşayan biri 2900 TL ile de yaşar mı? Evet yaşar ama gelirlerimizden giderler çıktıktan sonra birikim yapmak para yönetimi konusunda en çok yapılan yanlıştır. Önce gelirinizden hedeflediğiniz birikiminizi çıkarıp, ona göre harcama yapın. Başlangıç ise küçük hedefler koyun daha sonrasında ise büyük rakamları hedefleyin. Priminizi alır almaz, mesela otomatik olarak bir bireysel emeklilik hesabınızda ya da farklı yatırım araçlarını kullanarak birikim yapmaya başlayın. Tek kuruş birikiminiz olmadan işsiz kaldığınızı düşünün; bu, hiç kuşkusuz hemen herkes için büyük bir felaket senaryosu olurdu. Ödenmesi gereken faturalar, kira ödemesi ve diğer ihtiyaçlar için para gerekiyor. Kötü günler için kenarı atacağınız her bir kuruş sizin için acil durum fonu olabilir.

Özetle, ekonomik açıdan özgür olabilmek için önce giderler musluğunuzu kısmayı öğrenmelisiniz. Çünkü para harcanırken kazanılır.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.