Bitcoin iki farklı para birimine mi bölünüyor?

Bitcoin iki farklı para birimine mi bölünüyor?

Category : Genel

Bitcoin madencileri, blockchain sisteminin yavaş işlemesi sonucunda önemli bir ayrım noktasıyla karşı karşıyalar. Bitcoin Cash ile bitcoin (BTC) iki farklı para birimi haline gelecek.

https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin-cash/

Son dönemlerde değerinin de artmasıyla birlikte belki de dünyanın en popüler dijital para birimi diyebileceğimiz bitcoin için her şey yolunda gidiyor gibi görünse de dijital para birimi kritik bir süreçte. Bitcoin işlemlerinin temelinde kullanılan blockchain sistemi güvenli olduğu gerekçesiyle bitcoin madencileri için uzun yıllardır bir vazgeçilmez haline gelmişti ancak son bir yıl içinde bitcoin işlemlerinin artmasıyla birlikte sistemde onay bekleyen işlemlerin sayısı beş kat arttı ve bu sıkışıklık da kullanıcıların onaylama işlemlerini hızlandırmak için daha fazla ödeme yapmasına neden oldu.

Bu sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin uzun süredir yapılan tartışmaların ardından bitcoin madencileri ve işlem yapan diğer kişiler şu an ikiye bölünmüş durumda. Dünyanın en büyük bitcoin madencilik kurumu olan Antpool’un kurucusu Wu Jihan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla birlikte Bitcoin Unlimited sistemine geçeceklerini duyurdu.

Peki Bitcoin Unlimited nedir?

Bitcoin Unlimited aslında blockhaine yönelik bir yazılım güncellemesi. Birkaç yıl önce bitcoin adını duyurmaya başladığı zamanlarda geliştiriciler bitcoin ekosisteminde işlenebilecek toplam veriye bir kısıtlama getirdi. Bu kısıtlama işlem sayısı arttığında sistemi oldukça yavaş hale getiren ancak aynı zamanda sisteme aniden yüklenebilecek potansiyel saldırıları da durdurabilen bir güvenlik hamlesiydi. Bitcoin Unlimited ise blockchain sisteminin saldırganlara karşı zaten yeterince korunaklı olduğu düşüncesiyle ortaya çıkmış ve herhangi bir işlem kısıtlaması olmadan herkesin hızlı bir şekilde işlemlerini yapmasına olanak sunuyor.

Wu Jihan ile bitcoinin önemli bir yatırımcısı ve sistemin yaratıcısı olarak kabul edilen Roger Ver gibi önemli isimler Bitcoin Unlimited’a taşınma konusunda ısrarcı olsa da bitcoin kodlamasında ön plana çıkan Peter Todd veri sınırının kaldırılmasıyla birlikte hem güvenlik problemlerinin ortaya çıkacağını hem de hükümetlerin ve büyük bankaların blockchain üzerinde egemenlik sağlayacağını dile getiriyor. Şimdi asıl sorun bitcoin madencilerinin kimin fikrini destekleyeceği. Eğer iki taraf ortak bir yolda ilerleyemezse dijital para biriminin iki farklı para birimine bölünmesiyle bu durumda uzmanlara göre yeni iki para biriminin de hızlı bir şekilde değer kaybetmesi mümkün. Ons altının fiyatını bile geride bırakan ve geleceğinin oldukça parlak olduğu dile getirilen bitcoinin bu durumdan nasıl etkileneceğini ve önümüzdeki süreçte neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-13/bitcoin-miners-signal-revolt-in-push-to-fix-sluggish-blockchain


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.