Network Marketing Girişimcilerini Güçlü Kılan Özellikler

Network Marketing Girişimcilerini Güçlü Kılan Özellikler

Category : Genel

Eğitiminizi bir kenara bırakın. Network Marketing sektöründeki yılların deneyimi hiç bir zaman genel değerinizi tam olarak yansıtamaz. Genel olarak bu sektörde değerinizi göstermenin daha etkili yolları olmak zorunda.

Özgeçmişin zamanı geçti ve artık işe yaramıyor. Neredeyse son 380 yıl içerisinde büyük bir revize geçirmedi ve artık boş pozisyonları en iyi adaylarla doldurmak için, iş arayanların ve işe alım yöneticilerinin yöntemlerini tamamen değiştirmelerinin zamanı geldi.

Yüksek öğrenim sistemimiz karmakarışık durumda ve okullar da eğitim modelini zorlamaya devam ediyorlar. Yine de, doğru insanları seçmek için özgeçmişler üzerinden eğitim ve deneyim senelerini incelemek gibi modası geçmiş yöntemleri kullanıyoruz. Zırvalık!

Ben bu sektörde 7 yıldır başarılı Network girişimcilerini incelemeyi bir takıntı haline getirmiştim ve bu incelemelerim sonunda, pek çok soyut özelliğin standart bir özgeçmiş üzerinde ifade edilmediğini ya da edilemeyeceğini gördüm. Bununla birlikte bazı Network yatırımcıları üniversiteyi yarım bırakmak, bir işte uzun süre kalamamak, işten kovulmak ve kötü sosyal medya aktivitelerine sahip olmak gibi görünüşte (en azından dünya standartlarına göre) aleyhlerinde olabilecek olumsuz etiketlere bile sahipler.

İşte sizebu dahi  girişimcilerin sahip olduğu 9 soyut özellikten oluşan liste:

  1. Becerikli olmak

Network Marketing sektöründe iyi bir girişimci olmanın, bir köprüyü üzerinde yürürken inşa etmeye benzediğini söyleyen deyişi hiç duydunuz mu? Bu, kendilerine bir şey yapıp yapamayacağını sorduğunuzda (bu konuda hiç bir fikirleri olmasa ve yolda ilerlerken bir şeyleri keşfedecek olsalar da) her zaman “evet” diye cevaplayanlardır.

Onlar, bu işte hiç kimsenin yapılamaz gibi gördüğü işleri yapmak konusunda ilk önce gönüllü olanlardır. Bunu kendilerine güvenerek yaparlar çünkü, ne yaptıkları hakkında hiç bir fikirleri olmasa da, akıllarına koydukları her şeyi başarabileceklerine inanırlar.

  1. İnatçılık

Temel özelliklerden bir diğeri de, iyi anlamda inatçı olmak. Bu kişiler, “Hayır cevabını kabul etmiyorum,” tarzında insanlardır. Bu insanlar zorlukları severler ve 100 kere bile düşseler yeniden ayağa kalkarlar çünkü böylece istedikleri sonuca bir adım daha yaklaştıklarını bilirler. Pes etmek, onlar için bir seçenek değildir.

 

  1. Baskı altında sakin kalmak

Bu bir insanın özgeçmişi ya da LinkedIn profili üzerinden etkin bir şekilde ölçülmesi zor bir yetenek.

Pek çok insan parlak zekalıdır ancak gerçek dünyada var olmakta zorlanırlar. Sıkıntıya dair bir işaret gördüklerinde yıkılırlar. Başkaları kabul edilebilir derecede baskının altında düşebilirler ancak gerçek A sınıfı oyuncular baskının altında daha da güçlenip, gelişirler. Bu baskı onların altındaki en iyi yanını ortaya çıkarır. Bu kişiler, imkansız olanı yapmayı başaran Network girişimcileridir.

  1. İletişim ağları ve arkadaşları

Kulağa garip gelebilir ancak bir insanın arkadaşları, bu kişinin kim olduğu hakkında çok fazla şey gösterebilir. Network Marketing sektöründe herhangi bir firmadan çalışan insanlar genellikle, kendileriyle aynı ilgi alanlarına ve motivasyon seviyesine sahip insanlarla birlikte takılmaktan hoşlanırlar. Ünlü deyişe göre; “Siz, en yakın beş arkadaşınızın toplamı kadarsınızdır.”

İşte Entrepreneur’s Organization’un (Girişimciler Kuruluşu) bu kadar etkili olmasının nedeni budur, hatta LinkedIn’in var olmasının nedeninin bir kısmı da.

  1. Azim

Frederick Hutson, dört yılını devlet hapishanesinde geçirdi. Sadece bu bile, pek çok kişiyi, bırakın devlet hapishaneleri gibi büyük bir sektörü değiştirme girişiminde bulunmayı, yeni bir şirket kurmak konusunda bile caydırmaya yeterdi. Ancak yine de hapishanedeki insanlara ve ailelerine indirimli telefon konuşması ve fotoğraf paylaşımı imkanı sunan Pigeon.ly isimli şirketi kurdu.

Şirket şu anda, ayda yarım milyon fotoğraf paylaşımı sağlamaktan dolayı kendisiyle iftihar ediyor. Pigeon.ly kısa süre önce Silikon Vadisi’nin en prestijli hızlandırıcısı olan Y Combinator’a kabul edildi ve oldukça parlak bir geleceği olacak gibi görünüyor.

  1. Vizyon

Vizyon, başarılı Network Marketing girişimcilerinin inkar edilemeyecek bir özelliğidir. Bazen böyle bir vizyon sahibi olmanın sonucu, görünürde bu girişimcilerin sektör, teknoloji ya da pazar hakkında, dünyanın ne istediğini bilmelerini sağlayacak kadar geniş çaplı bilgi sahibi olmaları olur.

Steve Jobs ve Elon Musk gibi harika insanların damga vurmasına neden olan diğer vizyon türü ise dünyayı kendi vizyonlarına uygun şekilde şekillendiriyor olmalarıdır.

  1. Kör iyimserlik

Justin Barr,  şirketini 23 milyon dolara sattı. O kadar körlemesine iyimserdi ki, ofisinde uyuyor ve geceler boyunca deli gibi çalışıyordu. Şu şekilde açıklıyor; “Sadece bir şey hissettim ve bunun peşinden gittim.” Dünyadaki diğer insanların ne yaptığı önemli değildi, o başarılı olacağını “bildiği” bir ürün geliştirdi. Bu “kör iyimserliğini” şirketinin başarısına ve sonunda elde ettiği kazanca yönlendirerek bunu başardı.

  1. Fırsatları değerlendirmek

Bunlar bir doğru zamanda doğru insanın sunduğu, doğru iş modelini yakalayarak bir fırsat gördüler ve bunu tam anlamıyla başarıya çevirmeyi başardılar.

  1. Uygulama

Bir şeyi Bilmek önemli bir meziyettir ama daha da önemlisi Bilmek fiilini de içinde barındıran “Uygulayabilmek” tir.  Network Marketing sektöründe de lafla hiçbir şey olmaz önemli olan harekete geçmektir.

Steve Jobs’un şu harika sözleriyle bugünkü yazımı bitiriyorum:

“Bu reklam deli olanlara gidiyor. Uyumsuz olanlara. Asilere. Sorun çıkaranlara. Kare deliklerdeki yuvarlak çivilere. Bir şeyleri farklı görenlere. Onlar kurallardan hoşlanmazlar. Ve statükoya saygıları yoktur. Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlarla anlaşamayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da yerebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir. Çünkü onlar bir şeyleri değiştirirler. İnsan ırkını ileri doğru iterler. Ve bazı insanlar onları deli gibi görse de biz onları dâhiler olarak görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar deli olan insanlar, bunu gerçekten yapan insanlardır.”

Yararlanılan Kaynak: http://www.entrepreneur.com/article/249568


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.