Eğitim, Network Marketing Sektöründe neleri değiştirir?

Eğitim, Network Marketing Sektöründe neleri değiştirir?

Category : Genel

Bilginin hızla değiştiği ve yenilendiği günümüzde, nesiller boyu eğitimcilerin, düşünürlerin akıllarını meşgul eden sorular olmuştur. Bu soruların yanıtlarını ararken müfredatın yanı sıra insanı eğitme koşulunu öncelikli düşünmek gerekir. Savaştan aynı anda çıkmamıza rağmen üstelik 2. Dünya savaşına katılmış bir Almanya’ya baktığımızda,eğitim sisteminin oturmuş olduğunuz yıllardır duyarız veya görürüz. Amerika ise keza öyle…Dünyanın en iyi üniversitelerinde en iyi insanlar yetiştirilir. Eğitim hayatın ta kendisidir. Network Marketing sektöründe de herhangi bir sistemin içinde eğitilmiş iş ortağı olmak çok şeyi değiştirir.

Eğitimli insan olmak; yaşamın mucizesine saygı göstermek, dili kullanmada usta olmaktır. Gerçekten eğitimli olmak, öğrenmeyi sürdürülebilir hale getirmektir. Hepsinden öte, eğitimli insan olmak değerlerin, inançların rehberliğinde ilerlemek öğrenilenlerle yaşamın gerçekleri arasında bağlantı kurmak demektir.

Tavsiye Ticareti (Network Marketing) sektöründe başarılı olmak için eğitim şarttır ama aslında eğitim almak için de başlangıçta seçtiğiniz çalışacağınız takımda çok önemlidir.  Siz gerekli eğitimleri alır ve kendinizi geliştirir ve zamanla kendi takımınızın lideri olursunuz.  Bu yüzden eğitimleri sürekli tekrarlamalıyız. Yeni başlayan insanlara her hafta eğitimlerini tekrarlatmalıyız.

İnsanlar işi düzgün yapanlarla iş yaparlar. Onların düzenlediğin kamplara, seminerlere, toplantılara ve küçük ve büyük eğitimlere katılmalısınız ki kendiniz kişisel anlamda geliştirebilesiniz.

Bazı firmalarda eğitim olayı ikinci planda olup para ön plana çıkarılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki Network Marketing sektöründe en önemli unsur eğitimdir. Eğitim olmayan bir organizasyonda devamlılık sağlanması söz konusu değildir.

Bir kişi bu sektörde herhangi firmada bir kişinin referansıyla başladıktan sonra hemen çalışmaya başlamazsa, mutlaka o kişi bu ticaretten birilerinden negatif alıp içine şüphe düşmüştür. Bu sebeple ekibinize yeni katılan kişileri kendi başlarına bırakıp başarılı olmalarını beklemeyiniz ve gerekli temel eğitimleri almalarını onlara sağlayınız siz yapamıyorsanız da sponsorunuzdan destek isteyiniz ya da en tepedeki bu işi başarabildiğini gördüğünüz takım sorumlularınızdan destek alınız. Kişi, herhangi bir nedenle çalışmaya başlamamışsa, ondan neden ve niçin ilgilenmediğini sorguya çekme gibi sormayınız. Yani, karşı durmayıp her zaman onun yanında olduğunuzu ona bildiriniz ve güven sağlayınız. İlk önce grubunuzda olan kişilere davet etmeleri konusunda bilgi vermelisiniz. Bu işi o kadar onlara söylemeli ve beraber egzersiz yapmalısınız ki, bu konu onlar için alışılmış bir eğitim olsun. Onlar sizin ne kadar beraberce çalışmayı yeğlediğinizi bilmeliler. Arkadaşlarınız sisteminizin içerisinde bir eğitim döngüsünün parçası olmalı, bu işle ilgili önemli videoları dinlemeli ve temel kitapları okumalıdırlar. Lider olmak için de mutlaka eğitim almaları gerekir. Onlarda sonunda lider olacaklardır. Tüm kişiler kendi elinin altında olan kişileri bir lider olarak eğitmeli, yönetmeli ve bilgilendirmelidir.

Grubunuzla ve/veya sizden üst kademede olan ve liderleriniz ile her hafta rutin gidişat değerlendirme toplantıları yapmalı ve performansınızın çıktılarını değerlendirmelisiniz. Herkes önce kendisi ve ne iş yaptığını bilmeli üzerine başından geçen şeyleri anlatmalıdır. Eğitimlere ve toplantılara devamlı katılanlar sonunda kazançlı olurlar ve sonraları kendi başlarına sunumlar yapmaya eğitim vermeye başlarlar. Yavaş yavaş büyük liderliğin gereklerini adım adım yerine getirirler.

Bu işte yediğiniz, içtiğiniz, sürdüğünüz yani tükettiğiniz ürün kadar önemli bir şey varsa o da Eğitim, Eğitim, Eğitim….


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.