Girişimcilerin Kendilerini Markalaştırmaları İçin 6 Yöntem

Girişimcilerin Kendilerini Markalaştırmaları İçin 6 Yöntem

Category : Genel

Son bir kaç sene içinde, kişisel markalaşma ek bir sorumluluk olmaktan, pazarlama dünyasındaki en başta gelen önceliklerden biri haline geldi.

Bunun nedeni ise şu: Müşteriler artık sadece bir üründen fazlasını arıyorlar. Müşteriler, bir şeyler satın alabilecekleri kişisel bir marka arıyorlar. İşte bu nedenle girişimcilerin kendilerine bir marka yaratmaları da son derece önemli bir hale geldi.

Girişimciler onlara kendi hikayelerini anlatma ve itibar yaratma olanağı sağlayacak kaynaklar ve imkanlar için birbirleri ile rekabet içindeler. Eğer siz aktif bir şekilde kendi markanızı yaratan bir girişimciyseniz, emin olun ki rakipleriniz vakit harcamadan imajınıza, şirketinizin değerine ve bilançodaki nihai kar zarar hanenize zarar verecek şekilde size bir marka oluşturacaklar.

İşte kendinize etkili bir marka yaratmak için yapmanız gerekenler:

1) Ortak özellikler bulun ve bunlara sahip olun

 Kendiniz ve şirketiniz arasında ortak özellikleri belirleyebilirseniz harika olur. Bu özellikleri belirlediğinizde, bu ikisini müşterilerinizin gözünde aynı seviyeye getirmek ve dolayısıyla da bu özelliğe “sahip” olmak konusunda güçlü bir ortaklık oluşturmak için önceden önlemler alarak ilerleyebilirsiniz.

Her bir ürün ve hizmetin, müşteriler için önemli olan dürüstlük, etkinlik ve/veya müşteri odaklılık ile ilgili belirli etkileri vardır. Bu özellikleri belirleyin ve bunu kimliğinizin bir parçası haline getirin.

2) Uzman olun

Kendi alanınızda öncü olduğunuzdan emin olun ve rakiplerinizin sadece sizin yaptığınız şeyleri yaptıklarını gösterin. Eğer bunu yapmaya devam edebilirseniz, bu sizin güvenilir bir yenilikçi ve fikir lideri olduğunuza dair bir izlenim bırakır ve dolayısıyla zamanla daha fazla etki sahibi olmanızı sağlar. Sizin, pazardaki boşlukları en iyi tanımlayan ve bu boşlukları dolduran biri olarak tanınmanızı sağlar. Müşterileriniz sizi, onları daha önce karşılanmamış bu ihtiyaçları karşılayacak kadar önemseyen biri olarak görürler.

3) Daha iyi iletişim ağı kurun

Doğru insanlarla iletişim ağı kurmak sizi potansiyel müşterilerinizin değil, aynı zamanda sektördeki önemli kişilerin de gözüne girmiş olursunuz. Sizin için işe yarayan bir iletişim ağı stratejisi üzerinde düşünmeniz çok önemlidir. Ve bu stratejiye bağlı olmaksızın karşılıklılık kanununu hep aklınızda bulundurun: İnsanlar ile bağlantı içinde olduğunuzda ve kimin size ödeme yaptığı konusunda endişelenmeden fikir ve bilgi alış verişi yaptığınızda, cömertlik size çoğalarak geri gelecektir.

4) Sosyal medyayı kullanın

Onu kullanmak kolay, ilgi çekici ve hızlıdır. Her şeyden önce ise, müşteriler de onu kullanıyorlar. Bu nedenle siz de orada yer almalısınız. Sosyal medyadan bahsediyorum. Ancak sosyal medyayı kullanırken, en iyi şekilde davranmaya dikkat edin çünkü bu size ya bir hayran ordusu kazandırabilir ya da işinizin mahvolmasına neden olabileceğini unutmayın. Daha da ötesi, kişisel ve iş markanızı ayrı tutmayı unutmayın.

5) Harika bir iletişimci olun

Harika bir iletişim yeteneğine sahip olmak sadece sizi etkin bir lider olarak tanımlamakla kalmaz aynı zamanda öne çıkmanıza da yol açar. Ne söylediğinize dikkat edin, daha iyi yazmayı öğrenin ve grameriniz ile imlanıza dikkat edin.

Sunum yetenekleriniz üzerinde çalışın; bu bir girişimci için, özellikle de başarılı bir girişimci için son derece kritik bir şeydir. Eğer iyi sunum yapabilirseniz, siz ve şirketiniz daha etkin olarak algılanırsınız.

Bunun dışında, videonuzu yayınlamak konusunda rahat olun. Bu ister online bir video, ister şirketinizin videosu, ister ürününüzün videosu ya da isterse kurumsal eğitim, mülakat veya müşteri desteği için hazırlanmış bir video olsun, tüm iletişim yöntemlerini kendi avantajınıza kullanmak konusunda usta olmalısınız.

6) Kendiniz olun, özgün olun

Her ne yaparsanız yapın, kendiniz olmayan biri gibi davranmayın. Bu yalanınız rakipleriniz tarafından fark edilip duyurulabilir ve sizi utançtan kıpkırmızı olmuş bir yüzle bırakabilir. Her zaman için kitlenizin kim olduğu fark etmeksizin istikrarlı ve özgün olmak en iyisidir.

Girişimcilerin sadece şirketlerini değil, kendilerini de markalaştırmalarının önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu da geriden gelip öne geçmek ve ön saflarda yer almak, kendinizi görünür kılmak ve müşterilerle mümkün olduğunca fazla kanal üzerinde iletişime geçmek anlamına gelir. Sadece bunu yaparak kişisel değerinizin kesin ve tutarlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayabilir.

Kaynak: http://www.entrepreneur.com/article/248824


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.