Başarının 7 Kuralı

Başarının 7 Kuralı

Category : Genel

BAŞARININ 7 KURALI ile ilgili ABD‘ li Psikolog Martin Seligman’ nın kaleme aldığı yazının özetini ve detaylı açıklamalarını Değerli Networker arkadaşlarımın okuması , değerlendirmesi ve uygulaması için paylaşıyorum.

Eminim ki herkes gibi sizde Network Marketing işinizde , sosyal çevrenizde ve aile yaşantınızda başarılı bir insan olmak istiyorsunuz ve bu hedeflere varmak için çaba sarf ediyorsunuz .

Aşağıda ki yazı size bu yolda ışık tutacak olup , ayrıca ekibinizdeki kollektif başarıya ulaşmanıza ve verimliliğin artmasına katkı sağlayacaktır.

BİRİNCİ KURAL : TUTKULU OLUN

Tutku, insanların başarılarını tetikleyen en temel itici güç olarak tanımlanabilir. Tutku olmadan yaşam belirli bir yöne doğru istikrarlı bir şekilde akmayacak, bu da bireyi yaşamda sürekli amaç arayışına itecektir.

İKİNCİ KURAL : KENDİNİZE İNANMAYI ÖĞRENİN

Akıl, aslında büyük bir kaldıraçtır. Ne düşünürseniz osunuzdur, bu nedenle sizin için büyük şeylerin mümkün olduğuna inanarak kendinize yardım edin. Öz-inanç sadece sizden gelebilir, böylece yaşamınızın anlamı ve yönü sadece size bağlıdır, Network marketing işinizde de başka kimseye değil.

ÜÇÜNCÜ KURAL : HEP DAHA FAZLASINI YAPIN, HAREKETİ GEÇİN !!!

Network Marketing sektöründe, Başarılı insanlar genellikle diğerlerinden daha fazla şey yapanlardır. Bu durum Albert Einstein’ın “Hareket olmazsa hiçbir şey olmaz“ ilkesiyle tamamen uygunluk içindedir. Başarı bir şans oyunu değildir. Tamamen kararlılık ve çok çalışmayla ilişkilidir.

Ayrıca, başarılı insanlar zamanı nasıl kullanacaklarını bilir. Yani zamanlarını bekleyerek harcamayıp, eyleme geçerler.

DÖRDÜNCÜ KURAL : DAHA FAZLA RİSK ALIN

Korkulardan uzak durmak ve riskler alma konusunda cesur davranmak, başarıya ulaşabilmek için elzemdir. Bazen kendinizi bir sürü şey hayal ederken yakalayabilirsiniz, ama ilk adımı atmadan o hayallere asla ulaşamazsınız.

Her ne kadar başarısızlık için evrensel bir olgudur dense de, esasen başarısızlık öznel bir durumdur. Başarılı insanlar, başarısızlıktan korkmazlar.Başarısızlığı daha iyi liderliğe giden yolda bir deneyim olarak ele alırlar. Başarısızlığı cesaretlerini artırmak ve güçlerini daha yüksek bir düzeye çıkarmak için basamak olarak kullanırlar.

Başarısızlığa basitçe başarısızlık olarak yaklaşmamalı, onu, öğrenmek için bir araç olarak kullanmalısınız. Asla kendinizi başarısız olarak nitelemeyin; böyle yaparsanız etrafınızdakilere kötü örnek olursunuz.

BEŞİNCİ KURAL : BAŞKALARINA İLHAM VERİN

Her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Belirli bir noktada ekibinizdeki diğer kişilerin iş birliğine ihtiyaç duymak zorundasınız. Bunu yapabilmek için diğerlerine kendi amacınız doğrultusunda ilham kaynağı olmalısınız. Başkalarına iş yaptırmanın yolu, doğrudan ve kaba talepler değildir. Bunun yerine, onları, kendi amacınıza yönelik olarak kişisel bakımdan arzular hale getirmelisiniz. Aksi halde, amacınıza giden yolda insanlardan istediğiniz performansı elde edemezsiniz.

Başkalarına ilham vermek için çok iyi bir konuşmacı olmak zorundasınız. İnsanların kalplerine ve akıllarına nasıl hitap edeceğiniz daha önemlidir. Kişisel tutku kısmen bulaşıcı olabilir ama tamamen bu faktöre güvenmemelisiniz.

ALTINCI KURAL : DİRENÇLİ OLUN

Diğer işlerde olduğu gibi Networkte de Hayat her zaman gül bahçesi değildir. Zor durumların her an karşınıza çıkabileceğini bilmeli ve buna rağmen olumlu tutumunuzu sürdürmelisiniz. Olası zorluklara karşı hazırlıklı olun ve koşullar planladığınız yada umduğunuz gibi oluşmadığında cesaretinizi kaybetmeyin. İlk aşamalar ne kadar hayal kırıklığı yaşatırsa yaşatsın, direncinizi asala yitirmeyin.

YEDİNCİ KURAL : CÖMERT OLUN

Cömertlik insana kendini iyi hissettiren bir özelliktir. Paranın asla satın alamayacağı bir tatmin duygusu sağlar. Yapılan araştırmalar, gönüllü olarak ekip çalışmalarına katılan insanların, bu faaliyetlerin kendilerinin ve başkalarının yaşamlarına kattığı farklılık nedeniyle, kendilerin daha mutlu hissettiğini ortaya koymaktadır.

Kaynak: 7 Rules of the Success – Fiona Harold


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.